Hakkımızda 

 

 

 

Farklı sektörlerden üç arkadaş; Julien Martin, Erçin Aras, Beyazıt Bertan Battal, mutfağa ve sofraya duydukları hayranlığı bir markaya dönüştürdüler.

 

Birçok restoran açarak, lezzeti binlerce misafiriyle paylaşmış olan Julien Martin’nin Fransız mutfağına ve Fransız mutfağının vazgeçilmezi olan demir döküm tencere ve tavalarına hissettiği özlem ile 2019 yılında başlayan serüven üç arkadaşı aynı hedefte birleştirdi. Onlar için yemek yemek özel bir deneyim. Bu deneyim, lokal marketlerden ve pazarlardan mevsiminde, taze ürünleri seçmekle başlıyor, daha sonra sağlıkla ve zevkle pişirmek ile devam ediyor. Yemek pişirmenin en keyifli bölümü ise aileleri ve sevdikleriyle lezzetli yemekleri aynı sofra etrafında paylaşabilmek, tıpkı Fransızların gündelik hayatlarında yasadıkları gibi.

 

Kurdukları bu markaya diledikleri gibi mutlu mutfak ve sofraları gerçeğe dönüşmesi için Fransızca dilek ve istek anlamına gelen Voeux adını koydular.

 

Voeux ekibi 2 yıl boyunca kalite, uzun kullanım ömrü ve uygun fiyat üzerine çalışarak önce kendi mutfaklarında kullanmak isteyecekleri bu döküm tencere ve tavaları yarattılar. Tüm bu özelliklere bir de üstün şıklık eklediler çünkü mutfaktan sofraya gelebilen bu ürün görsel olarak da zevkli olmalıydı.

 


Voeux markasını sadece döküm tencere ve tavalarla sınırlandırmak istemeyen ekip, markaya eşlik edecek birçok şık ve kullanışlı yardımcılar eklediler. Birbirinden şık şef ve steak bıçakları, ahşap ve mermer sunumlar ve tabiiki kesme tahtaları...

 

Böylece Voeux, yemek pişirmekten başlayarak sofrada paylaşmaya uzanan bir maceranın markası oldu.

 

Ve şimdi hayatın her anını sevdiklerinizle doyasıya yaşamanız için sizinle...